KARSEM KTO Karatay Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

bilgi@karsem.com.tr
    İletişim : 0332-2217254

IBASPM ve MRİCLOUD SERTİFİKA PROGRAMI

     Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), canlıların içyapısını görüntüleme amacıyla tıpta kullanılan yaygın bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Günümüzde MR özellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılmaktadır. MRG başta Merkezi Sinir Sistemi hastalıklarının teşhisinde olmak üzere birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların değerlendirmesinde de sıkça kullanılmaktadır.

     Bu kursta MATLAB tabanlı çalışan bir program olan IBASPM ile MR T1 görüntüleri üzerinde beyin parselasyonu yapılarak beyin bölgelerinin hacimlerinin hesaplanması amaçlanmıştır. IBASPM web adresinde kolayca indirilebilen bir yazılım paketidir.

     Kursun birinci temasını veri analizinin yapılması oluşturacaktır.  Bir gün sürecek bu aktivitede katılımcılara SPM ve IBASPM programı tanıtılacak ve katılımcıların bilgisayarlarına yüklenecektir.  Bunun için katılımcıların her birine kendi getirdikleri laptopta çalışacaklar ve dosyaları kendi bilgisayarlarına kayıt edeceklerdir.  Katılımcıların bilgisayarlarını SPM ve IBASPM programını yükleyecekler ve programı çalıştırarak kullanılması, modülleri ve terminolojisi hakkında aşikar duruma geleceklerdir.

     Katılımcıların önceden bilgisayarlarına Matlab kurdurmaları gerekir yada yoksa yazılım eğitimciler tarafından kurulacaktır. Daha sonra SPM matlaba tanıtılır ve görüntüler SPM kullanılarak kayıt edilir. Bu kursta ayrıca yine IBASPM ile beyin beyaz cevher, gri cevher, BOS ve toplam beyin hacimlerinin de hesaplanması gösterilerek uygulatılacaktır. 

Başvuru Yap